Trędy rozwoju drukarek 3D na 4 kw. 2017 – Anet znajduje się na liście

Co kwartał globalna sieć 3D Hubs publikuje obszerny raport branży drukarskiej 3D na temat najnowszych trendów, obejmujący materiały, drukarki, producentów, a nawet miasta i kraje tworzące najwięcej wydruków 3D. Raport Trendy 3D Drukowanie 3D Hubs oparty jest na danych od 6000 aktywnie działających międzynarodowych dostawców usług. 3D Huby często zmienia  format raportu, dodając lub usuwając kategorie. Patrząc jednak na Trend drukowania 3D Q4 / 2017, który został właśnie wydany i jest dostępny do pobrania, wydaje się, że tym razem nie uległ zmianie. Nie oznacza to jednak, że w tym kwartale nic się nie zminiło.

Według raporu 3D Hubs: “Kwartał 4 w branży druku 3D jest bardzo pracowitym okresem, w którym HP przenosi się do druku 3D w metalu, a Prusa Research wprowadza na rynek swoją nową drukarkę MK3 oraz 3D Hubs współpracujące z producentem materiałów DSM w celu szybkiego dostarczania narzędzi inżynierom na całym świecie . W tym kwartale wracamy do  lipca, sierpnia i września, aby dowiedzieć się, które maszyny są najbardziej popularne, gdzie są używane i w jakich technologiach. “

Drukarki przemysłowe najwyżej oceniane to  ProJet 3500 HDMax, która niezmiennie znajduje się w czołówce, na drugim miejscu plasuje się Formiga P 100, na trzecie zaś awansowała iSLA-650 Pro, która w poprzednim kwartale zajmowała siódme miejsce ; wszystkie trzy mają doskonałe oceny jakości 5,00. Technologia SLS jest wciąż silna, choć Material Jetting jest tuż za nią, a technologia Multi Jet Fusion (MJF) HP weszła w wir walki.

“Innym godnym uwagi uczestnikiem jest nowa maszyna firmy HP Jet Fusion 3D 4200, która posiada technologię Multi Jet Fusion z niezłą lokatą na 9 miejscu i oceną 4,75” – czytamy w raporcie.

MJF jest to obecnie drugą najczęściej używaną maszyną przemysłową na 3D Hubs, z wydajnością 2,952 wydruków w sieci; to imponujące dla technologii, która po raz pierwszy pojawiła się w 3D Hubs w czerwcu. Drukarki 3D SLS stanowią obecnie 70% listy, a technologia PolyJet w Objet Connex500 i Objet30 Pro wśród 10 najlepszych.

2. Najczęściej używane drukarki przemysłowe

“EOS nieustannie inwestuje w druk 3D w metalu, więc będzie interesująco zobaczyć,DMLS wchodzące na listę.” – komentuje 3D Hube.

Pod względem najwyższej jakości drukarek biurkowych, drukarki Prusa 3D znajdują się obecnie dwa pierwsze miejsca, a Zortrax M200 spada w dół o jedno miejsce. Jeśli chodzi o resztę pierwszej piątki, Form 2 przesunął się na miejsce czwarte z oceną jakości wydruku 4,87, podczas gdy FlashForge Creator Pro zajmuje piąte miejsce. Solidną szóstą pozycję zajmuje Makergear M2.

3. Najwyżej oceniane drukarki stacjonarne

“Popularna Creality CR-10, która pojawiła się na trendach maszyn K3 , zadebiutowała na # 7, otrzymując 145 recenzji klientów” – powiedział zespół 3D Hubs. “Ultimaker jest najczęściej występującym producentem na liście, zajmując kolejno trzy miejsca (8, 9, 10) w pierwszej dziesiątce .”

Form 2 i Original Prusa i3 MK2 zamieniły się miejscami na liście najczęściej używanych drukarek biurkowych, tylko po raz drugi w tej kategorii. Formularz 2 jest nadal jedyną drukarką SLA na obu listach komputerów, ale z mniejszą liczbą zadań drukowania z ostatniego kwartału. FlashForge Creator Pro trzyma się stabilnie na trzecim miejscu, podczas gdy Ultimaker 3 Extended i Original Prusa i3 MK2S pojawiają się po raz pierwszy odpowiednio w liczbie czterech i pięciu punktów.

4. Najczęściej używane drukarki stacjonarne

“Ultimaker 3 Extended pojawia się na liście po raz pierwszy na 4 miejscu z blisko 6000 wydruków, podwajając wydajność Ultimaker 3 z Q3, który zakończył się 2 256 wydrukami”, powiedział 3D Hubs.

W tym kwartale wiele się zmieniło w Trending 3D Printers, a Wanhao Duplicator 7 jako pierwszy osiągnął 166,7% wzrostu w ujęciu kwartał do kwartału, a Original Prusa i3 MK2S w trzecim. jedyną rzeczą w pierwszej piątce, która pozostała taka sama, jest Creality CR-10 na drugim miejscu, z 86,7% wzrostem. Zarówno Ultimaker 3, jak i Tarantula Tevo znajdują się na liście czwartej i piątej.

5. Sprzedaż drukarek 3D

3D Hubs wyjaśnia: “Drukarki Trendów w czwartym kwartale nie odnotowały czterocyfrowego wzrostu liczby raportów trendów w przeszłości, w dużej mierze dzięki oczekującej listy 3D Hubs w Internecie, aby pomóc zarządzać geograficznie podażami w zależności od popytu.”

Ostatecznie Ultimaker nadal panuje w dystrybucji producentów drukarek, choć Prusa Research na tym zyskuje. Formlabs przeniósł się na trzecie miejsce z udziałem w rynku na poziomie 5,2%, a MakerBot i FlashForge na poziomie 4,90%.

6. Wytwórca części

“Wraz z wydaniem oryginalnego Prusa i3 MK3 i nieustannie popularnej serii Ultimaker 3, będzie ciekawie zobaczyć, jak różnica w szczycie zmienia się w Q1 po miesiącach zimowych” – powiedział zespół 3D Hubs.

Jeśli chodzi o Dystrybucję Modelu Drukarki, podczas gdy Pierwotna Prusa i3 MK2 wciąż pozostaje na czele, Forma 2 podniosła się, stukając Ultimakerem 2, Zortraxem M200 i FlashForge Creator Pro w każde miejsce.

“Forma 2 zdobywa srebrny medal w tym kwartale, przesuwając się o dwa miejsca, zajmując najwyższą pozycję w historii, z 3,8% aktywnych maszyn wymienionych”, powiedział 3D Hubs.

Oryginalna wersja Prusa i3 jest obecnie najlepszym wyborem dla dwóch regionów, w porównaniu z piątym ostatnim kwartałem, a FlashForge Creator Pro jest numerem jeden w Ameryce Południowej i regionie Azji i Pacyfiku.

Według 3D Hubs, “Ameryka Północna pozostaje w dużej mierze niezmieniona z wyjątkiem pojawienia się MK2S wkradającego się do pierwszej piątki w punkcie 5, ścigając swojego poprzednika.”

SLS stał się obecnie najczęściej używanym procesem druku przemysłowego 3D, podczas gdy PLA i ABS są nadal najbardziej popularnymi materiałami, a czerń wciąż bije na kolor biały.

“Dystrybucja kolorów FDM doprowadziła do jeszcze większego rozziewu między czernią a bielą” – napisano w raportach 3D Hubs. “Ze wszystkich wydruków przesłanych w 3D Hubs 55% to albo czarny 36%, albo biały 19%.”

 

Największe ogłoszenie w tym kwartale ma miejsce w Top Print Cities, ponieważ Londyn ostatecznie wyprzedzi Nowy Jork na pierwszym miejscu. Więcej zmian jest mnożących się, ponieważ Paryż jest teraz na piątym miejscu, z Dallas i Melbourne odpowiednio trzymając numer trzy i cztery spoty.

Bez większych niespodzianek, ale Stany Zjednoczone wciąż są numerem jeden pod względem Top Print Countries, a Wielka Brytania i Holandia wciąż zajmują drugie i trzecie miejsce, a Australia i Niemcy zajmują pierwszą piątkę.

W 3D Hubs ostatnio pojawiły się pewne problemy, ponieważ społeczność nie zareagowała dobrze na ostatnie zmiany w polityce dzięki automatycznej funkcji selekcji, która nie była przekazywana bezpośrednio właścicielom hubów. Z kilkoma tysiącami połączonymi lokalnymi centrami produkcyjnymi i rozwojem technologii druku 3D dostępnych na rynku, będziemy obserwować, jak radzimy sobie w przyszłych sytuacjach w równoważeniu aktualizacji ukierunkowanych na klientów i właścicieli hubów.